Je těžké najít herce, který rozproudí tolik diskuzí jako Keanu Reeves. Je chválen nejen za své role ve vzrušujících akčních filmech, ale také za své voice-over práce v kreslených filmech a práci se zachytáváním pohybu ve videohrách. Kromě toho je oceňován pro svou skromnost, naprosté nasazení pro práci a aktivní dobročinnost. V roce 2019 dokonce vznikla petice, ve které fanoušci žádali časopis Time, aby vybral Reevese jako Osobnost roku, a podepsalo ji více než 170 tisíc lidí.
Pojďme zjistit, proč diváci tohoto herce tak milovali. V první řadě samozřejmě pro jeho světlé role. Ale to není jediný důvod.
Filmy pro mládež – vážné i ne tak vážné
Dnes se na to vzpomíná méně často, ale na začátku své kariéry se Keanu Reeves proslavil rolemi ve filmech pro teenagery. Již tehdy projevoval své různé nadání.
Jeho prvním dílem byl film „Na břehu řeky“ (1986), který vypráví o skupině kamarádů ze školy, kteří se dozvěděli, že jeden z nich zabil dívku. Keanu hrál neformálního vůdce, který se rozhodl podpořit svého kamaráda a pomoci zakrýt zločin, zatímco ostatní si myslí, že musí jít na policii.
Následovaly další filmy o mládí, jako Last Night, Věčná píseň a méně známá díla. O pár let později si Reeves zahrál v komedii Bill & Ted’s Excellent Adventure, ve které jeho postavy cestují zpět v čase, aby připravily reportáž o historii. Zajímavé je, že Keanu byl původně zkoušen na roli Billa, ale nakonec hrál Teda.
Dalším důležitým filmem, který stojí za zmínku, je My Own Private Idaho. Je o dvou chlapcích z Portlandu, kteří jdou hledat matku jednoho z nich. Reeves dlouho pochyboval, zda by mohl hrát tak hlubokou roli, ale přesto souhlasil. Tento film se pro něj stal krokem k vážnějším rolím.
Reeves a jeho parťák River Phoenix se snažili proniknout do života svých postav, což vedlo k nezdravým následkům – oba začali experimentovat s drogami. Keanu později musel vyhledat pomoc a Phoenix dva roky po uvedení filmu tragicky zemřel na předávkování.
Pro drama a romantiku
Keanu Reeves si začal ve světě melodramat všímat již v mládí. Na konci osmdesátých let si zahrál malou, ale nezapomenutelnou roli ve filmové adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečná spojení. Toto dílo mu otevřelo dveře do světa romantické kinematografie. V devadesátých letech si herec zahrál roli Jonathana Harkera ve filmu Francise Forda Coppoly Dracula, kde se ukázal jako talentovaný romantický hrdina.
Poté si zahrál v dramatu Procházka v oblacích, kde jeho postava, bývalý voják, nečekaně potká osamělou těhotnou dívku. V tomto filmu Keanu zobrazuje skutečnou lásku a oddanost tím, že se rozhodl vystupovat jako její manžel a zůstat s ní navzdory obtížím.
Přestože v té době už začal být známý jako „muž se zbraní“ díky úspěšným akčním filmům, stále se Keanu nořil do světa dramatu a melodramatu. Jeho milovníci hrdinů mají hloubku a emocionalitu, což umožňuje divákům vcítit se do jejich osudu.
Někteří kritici se domnívají, že filmy jako Feeling Minnesota (1996), Sweet November (2001) a The Lake House (2006) nedosáhly vysokého hodnocení kvůli předvídatelným zápletkám nebo nedostatku originality. Spolu s kritikou si však tyto filmy získaly srdce mnoha diváků díky jednoduchým, ale dojemným příběhům a skvělým hereckým výkonům. Keanu se dokáže vyhnout klišé a nabízí humánnější a upřímnější obrázky.
Je zajímavé, že Keanu se dodnes nebojí hrát v romantických filmech a melodramatech. V roce 2018 si zahrál po boku Winony Ryder ve filmu How to Marry a Bachelor, konverzačním seznamovacím dramatu o dvou cynicích, kteří se účastní svatby svých přátel. Jejich interakce jsou plné vtipných dialogů a srdečných momentů, které opět podtrhují Reevesův talent.
V květnu 2019 byla na Netflixu vydána romantická komedie „You Are My Doubt“, kde sice zaujímá jen vedlejší roli, ale jeho vystoupení na obrazovce dodává filmu charisma. Tento rozmanitý přístup dělá z Keanu Reevese jednoho z nejpůsobivějších herců své generace, který dokáže plynule přejít od akce k melodramatu a přitom zůstat věrný svému publiku.
Za schopnost ztvárnit cynika
„Jak si vzít bakaláře“ není zdaleka jediným filmem, ve kterém Keanu Reeves ztvárnil roli cynické postavy. Přestože je v životě laskavým a pozitivním člověkem, na plátně zvládá mistrně vytvářet obrazy odtažitých a hrubých postav, a právě tím je jeho výkon obzvláště zajímavý.
Jednou z nejikoničtějších rolí, která výrazně zvýšila jeho oblibu, byla role ve filmu Ďáblův advokát. Reeves zde hraje mladého právníka, který se zavazuje hájit ty nejznámější darebáky bez ohledu na morální zásady, jen aby dosáhl úspěchu a slávy. Postupně si uvědomuje, že jeho patronem je sám Satan. Tento film byl skutečným průlomem v kariéře herce a umožnil mnoha divákům podívat se na něj z nové perspektivy.
Ale neméně nezapomenutelné bylo jeho ztvárnění Johna Constantina ve filmu Constantine: Lord of Darkness. V tomto filmu hraje Reeves světem unaveného exorcistu, který se schopností vidět anděly i démony se snaží zachránit svět před zlem. Před hrdinou stojí nelehký úkol – být mezi dvěma světy, udržovat rovnováhu mezi dobrem a zlem. Navzdory své ponuré povaze se nevyhne surrealistickým dobrodružstvím, což činí jeho obraz komplexní a mnohostranný.
Zajímavé je, že Keanu byl úplně jiný než John Constantine z původního komiksu – vtipný blonďák ve stejné béžové pláštěnce. Po uvedení filmu si však mnoho diváků začalo tuto postavu spojovat výhradně s Reevesem. Jeho verze Constantina se ukázala být tak výrazná a nezapomenutelná, že mnozí zapomněli na původní obraz hrdiny.
Reeves ve svých rolích dovedně kombinuje ironii a zranitelnost, což umožňuje divákům vcítit se do jeho postav. Jeho cynické postavy dostávají nečekanou hloubku a lidskost, díky čemuž jsou ještě působivější. Právě tato vlastnost je patrná v jeho nových dílech: Keanu se stále nebojí ukazovat na plátně složité stránky lidskosti a nutí diváky přemýšlet o svých vlastních morálních rozhodnutích.
Reevesova schopnost nacházet nuance ve složitých rolích z něj dělá jedinečného herce, který dokáže do každé role vnést svou vlastní osobnost. Nehraje jen postavu – vyvolává v publiku pocit, obavy a dokonce i smích, čímž dokazuje, že pod skořápkou cynika může být hluboká a citlivá duše.
Protože je Neo a John Wick
Když se řekne nejskvělejší akční hrdiny počátku 21. století, nevyhnutelně se vybaví jméno Keanu Reeves. Jeho cesta v tomto žánru začala v devadesátých letech filmem „Na hřebeni vlny“, ale skutečnou popularitu mu přinesl film „Speed“, kde hrál speciálního agenta. Jeho hrdina zachrání cestující v autobuse před výbuchem: bomba vybuchne, pokud rychlost klesne pod 50 mil za hodinu, a Reeves doslova skočí dovnitř v předvedení neuvěřitelného hrdinství.
Poté byl pozván k účasti na experimentálním filmu „The Matrix“, kde hrál Neo, „vyvoleného“. Reeves spolu se zbytkem herců trénoval bojová umění více než šest měsíců a během přípravy dokonce utrpěl zranění – posunutí krčních obratlů. Byla to však jeho image Nea, která se stala skutečnou popkulturní ikonou, spojující filozofické hloubky, velkolepé souboje a romantickou linku.
Zajímavé je, že Reeves nebyl první volbou pro tuto roli. Scénář byl nabídnut mnoha hvězdám, včetně Willa Smithe a Toma Cruise. Byl to ale Keanu, kdo dokázal vytvořit jedinečný snímek, který si diváci budou navždy pamatovat.
Během natáčení Matrixu začal nejprve spolupracovat s kaskadérem Chadem Stahelskim. Rychle se spřátelili a brzy ho Reeves pozval k režii filmu John Wick, který se stal jedním z nejlepších akčních filmů posledních let.
Aby se připravil na roli zabijáka, Keanu hodně trénoval, zdokonaloval své bojové a střelecké dovednosti. I přesto, že mu v době natáčení bylo už přes 50 let, snažil se co nejvíce scén dokončit sám. A ukázalo se: je opravdu dobrý se zbraněmi, což dodává jeho postavě realističnost.
Zrovna nedávno vyšlo najevo, že Lana Wachowski bude režírovat čtvrtý díl legendárního „Matrixu“. Keanu Reeves se vrátí do role Nea a mnozí jsou přesvědčeni, že se s tím jako vždy vyrovná na nejvyšší úrovni.
Pro kyberpunk ve všech jeho podobách
Matrix nebyl první kyberpunkový film s Keanu Reevesem v hlavní roli. V roce 1995 byl propuštěn film Johnny Mnemonic, založený na příběhu Williama Gibsona. Děj vypráví příběh kurýra, který nosí v mozku důležitá data, stažená jeho zákazníkem.
Zpočátku bylo plánováno vytvořit několik pokračování tohoto obrazu, stejně jako filmové adaptace dalších děl Gibsona. Neúspěch prvního dílu však tyto ambiciózní plány ukončil. Někteří kritici se domnívají, že k neúspěchu přispělo i rozhodnutí pozvat Reevese: producenti doufali, že film zpřístupní širšímu publiku tím, že získají filmovou hvězdu pro mládež.
Keanu byl však vydáním Matrixu zcela rehabilitován a Johnny Mnemonic se postupem času stal kultovním filmem.
V roce 2006 si Reeves zahrál ve filmové adaptaci románu A Scanner Darkly od Philipa K. Dicka, další cyberpunkové klasiky. Toto je příběh policisty v utajení, který se snaží rozluštit dodavatelský řetězec nové drogy. Po vstupu do kriminálního prostředí se sám stává narkomanem a začíná ztrácet kontrolu nad svým životem.
Film vyniká nejen svým spletitým dějem, ale také vizuálním stylem. Hlavní hrdina nosí speciální oblek, který neustále mění jeho vzhled, a pod vlivem drog má živé vize. Všechny snímky filmu byly po natáčení ručně malovány, aby navodily šílenou atmosféru, kterou Dick popisoval.
V červnu 2019 navíc vyšel trailer na hru Cyberpunk 2077, kde se objevil i Keanu Reeves. Jeho postava je vidět na samém konci videa.
Poté začali mnozí diskutovat o možnosti filmové adaptace hry s Reevesovou účastí, ale tyto zvěsti se zatím nepotvrdily.
Za skromnost a dobročinnost
Keanu Reeves je nejen talentovaný herec, ale také člověk, který svůj osobní život raději drží ve stínu. Nerad o sobě prozrazuje podrobnosti, což vedlo ke vzniku mnoha legend. Někdy je těžké pochopit, co je pravda a co fikce. Jeho pokora a laskavost z něj dělají skutečnou ikonu pro fanoušky.
Reeves se aktivně věnuje sportu, zejména těm, které se často objevují v jeho filmech. Po vydání Point Break se začal zajímat o surfování a tato činnost se pro něj stala nejen koníčkem, ale součástí jeho života. Práce na Shakespearově adaptaci ho přivedla k jezdectví, kde našel další zdroj inspirace. Je také známý tím, že dobře hraje na baskytaru, což vypovídá o jeho talentu a všestrannosti.
Navzdory své popularitě zůstává mužem z ulice. Často je vidět v MHD a téměř vždy ochotně zapózuje na selfie s fanoušky. V roce 2014 se v médiích objevila historka o tom, jak stál 20 minut ve frontě v dešti, aby se dostal do vlastní party – jednoduché, ale odhalující gesto, které vypovídá o jeho postoji k životu.
Další dojemný příběh je, jak oslavil své narozeniny sám v parku a koupil si cupcake. Ač se to může zdát smutné, je důležité podotknout, že se v tu chvíli připravoval na roli ve filmu Tři v New Yorku a hluboce se ponořil do obrazu muže zmítaného mezi samotou a vnitřními pocity.
Keanu Reeves je také známý svou ochotou snížit své poplatky na podporu projektů. Díky tomu se autorům „The Devil’s Advocate“ podařilo pozvat Al Pacina a tvůrce „The Understudies“ – Gene Hackman. Při práci na pokračováních Matrixu se objevila informace, že část jeho honoráře byla přidělena na zaplacení práce kostymérů, maskérů a specialistů na speciální efekty. Toto gesto ukazuje jeho odhodlání podporovat tým, se kterým pracuje.
Keanu Reeves navíc založil nadaci, která financuje dětské nemocnice a výzkum léčby rakoviny. Sám herec zmiňuje své charitativní aktivity velmi zřídka, raději to dělá bez zbytečné publicity. Podporuje také organizaci za práva zvířat PETA a pediatrickou výzkumnou nadaci SickKids, která pomáhá dětem s vážnými nemocemi.
Život Keanu Reevese tedy není jen úspěšná filmová kariéra, ale také upřímná touha dělat dobré skutky a pomáhat lidem. Jeho pokora a filantropie mnohé inspiruje, a to jen zdůrazňuje jeho lidskost a touhu zůstat věrný sám sobě.
Pro memy
Keanu Reeves se vedle svých vynikajících hereckých výkonů a ušlechtilých činů často ocitá v centru nejrůznějších memů. Jeho mnoho rolí a rozmanité avatary z něj dělají dokonalého meme hrdinu pro každou příležitost. Mnohé z těchto memů se staly symboly, které odrážejí nejen jeho charakter, ale také veřejné cítění.
Jedním z nejznámějších je rám, který se stal symbolem osamělosti, který snadno pozná každý, kdo se setkal s internetovou kulturou. Tato fotografie pořízená paparazzi se jmenovala „Sad Keanu“. Zachycoval moment, kdy herec vypadal zamyšleně a zranitelně, což vyvolalo sympatie mnoha lidí. Tento obraz je spojen s pocity osamělosti a melancholie a stal se symbolem pro ty, kteří procházejí těžkými časy.
Neméně populární je záběr z filmu „Bill and Ted’s Excellent Adventure“. Ztělesňuje zmatek a zmatek – emoce, z nichž mnohé zná každý z nás. Tento mem se snadno šíří v situacích, kdy je někdo postaven před něco zcela nepochopitelného nebo nečekaného.
Mezi memy je také fotka často s titulkem „Keanu Reeves ukradl fotoaparát paparazzi“. Ve skutečnosti se jedná o snímek z filmu Three’s Up in New York, ale jeho výraz tváře se stal ikonou mnoha vtipů. Lidé používají tento obrázek v různých kontextech k vyjádření překvapení nebo k vtipnému naznačení kradení pozornosti.
Nedávno se na internetu objevil meme “Mini Keanu Reeves”, který se po představení hry Cyberpunk 2077 na E3 stal ošemetným. Uživatel Twitteru KojiMads zveřejnil neúměrně oříznutý snímek, který se rychle stal virálním. Tento meme vás rozesměje kvůli své absurditě a hravosti.
Navíc prohlášení a záběry ze samotné hry Cyberpunk 2077 zdůraznily chladnou povahu postavy, kterou Keanu hraje. Tyto obrázky se staly základem mnoha memů, odrážejících obdiv k herci a jeho image jako nedílné součásti kyberpunkového světa.
Memy Keanu Reevese ho tedy nejen činí ještě populárnějším, ale také umožňují lidem najít společnou řeč, zasmát se každodenním situacím a vzájemně se podporovat v těžkých chvílích. Každý nový mem spojený s jeho jménem jen potvrzuje jeho status a volá po komunitě, která lidi spojuje humorem a upřímností.